Past Race Results

 

In no particular order…Here you go!

Course: North Douglas TT
Date: 4/24/2010
Distance: 10.2
Overall Name Time
1 John Bursell 23:00
2 Robert Sowers 24:20:00
3 Tracy Rivera 24:30:00
4 Charlie Williams 26:19:00
5 Janice Sheufelt 27:14:00
6 Rob Welton 27:18:00
7 Reed Stoops 28:40:00
8 David Walker 28:43:00
9 Melanie White 29:56:00
10 Dave Ringle 30:34:00
11 Kim Rivera 31:31:00
12 Stephanie Walden 33:50:00
13 Cathy Tide 36:04:00
14 Jennifer Watson 36:43:00
15 Greta Wade 39:46:00
16 Megan Sheufelt 42:51:00
Course: Amalga Harbor (short)
Date: 5/22/2010
Distance: 24
Overall Name Time
1 Tracy Rivera (Men) 53:31:00
2 Rob Sowers (Men) 53:31:00
3 Phillip Moser (u22) 54:32:00
4 Rob Welton (Men) 54:40:00
5 Janice Sheufelt (Female) 54:45:00
6 Dave Walker (Men) 55:00:00
7 Fritz Moser (Men) 55:00:00
8 Reed Stoops (Men) 55:14:00
9 Dave Ringle (Men) 1:01:30
10 Rob Swanson (u22) 1:03:01
11 Kim Rivera (Female) 1:10:23
12 Cathy Tide (Female) 1:23:03
13 Nancy Jones (Female) 1:23:09
Course: Jack-n-Jill
Date: 5/28/2010
Distance: 12miles/person
Overall Team Time Name Time
1 0:52:51 Jamie Bursell (Female) 27:02:00 455
Reed Stoops (Male) 25:49:00
2 0:59:10 Neri Dumayas (Female) 33:37:00 457
Charlie Williams Male) 25:33:00
3 0:59:32 Kevin Maier (Male) 27:24:00 453
Cathy Tide (Female) 32:08:00
4 1:01:04 Melanie White (Female) 29:01:00 449
Jennifer Watson (Female) 32:03:00
5 1:04:52 Sandi Woods (Female) 33:07:00 451
Lisa Worden (Female) 31:45:00
6 1:08:30 Riley Moser (Male) 31:01:00 447
Meagan Sheufelt (Female) 37:29:00
Course: Frango’s Road Race
Date: 7/3/2010
Distance:
Overall Name Time
1 Robert Sowers (Men) 55:00:00
2 John Bursell (Men) 55:02:00
3 Fritz Moser (Men) 58:25:00
4 Phillip Moser (Men) 58:28:00
5 Rob Welton (Men) 58:32:00
6 Dave Walker (Men) 58:36:00
7 Dave Ringle (Men) 1:03:29
8 Jordan Moser (Women) 1:03:34
9 Jamie Bursell (Women) 1:03:34
10 Jim Sheufelt (Men) flat tire 1:11:02
Course: North Douglas TT
Date: 7/17/2010
Distance: 10.2
Overall Name Time
1 John Bursell (Men) 23:21
2 Robert Sowers (Men) 23:54
3 Scott Jones (Men) 27:46:00
4 Jamie Bursell (Women) 28:24:00
5 Dave Ringle (Men) 29:37:00
6 Greg Huebschen (Men) 30:00:00
Course: 2010 Tour of Juneau
Stage 1 – Prologue Back Loop
Men
    Casey Colton (05:14.1)
    John Bursell (05:19.5)
    Robert Sowers (05:28.4)
    Tracy Rivera (05:33.4)
    Mike McCann (05:40.2)
    Phillip Moser (05:49.3)
    Kevin Maier (05:50.2)
    Rob Welton (06:01.2)
    Kevin Sellers (06:05.1)
    Rick Boston (06:07.7)
    Dan Kelliher (06:08.9)
    Reed Stoops (06:12.3)
    Steve Rowe (06:12.4)
    Scott May (06:22.4)
    Doug Woodby (06:28.5)
    Jim Sheufelt (06:39.0)
    Dave Ringle (06:42.4)
    Mark Neidhold (06:46.7)
    Bill Hughes (06:58.0)
    Bill Curtis (07:00.7)
    Rick Focht (07:02.7)
    Dan Robinson (07:12.0)
    Steve Kocsis (07:32.7)
    Steve White (07:38.7)
    Dennis Weston (09:36.6)
Women
    Janice Sheufelt (06:14.9)
    Trina Irving (06:34.9)
    Jamie Bursell (06:37.9)
    Melanie White (07:07.7)
    Kim Rivera (07:21.6)
    Cathy Tide (07:44.3)
    Ginger Blaisdell (09:18.8)
Youth Male
    Riley Moser (07:14.4)
Youth Female
    Gabrella (08:33.6)
    Megan Sheufelt (08:59.9)
    Laurel Sheufelt (12:59.9)
    Ava Irving (19:13.6)
Stage 2 – Eaglecrest (EC) Hill Climb
Men
    John Bursell (28:33.9)
    Casey Colton (29:06.0)
    Robert Sowers (29:16.4)
    Mike McCann (29:30.5)
    Tracy Rivera (29:48.5)
    Kevin Sellers (30:23.1)
    Reed Stoops (32:11.8)
    Phillip Moser (33:04.2)
    Rick Boston (33:12.6)
    Dan Kelliher (34:10.4)
    Steve Rowe (34:16.0)
    Doug Woodby (34:33.0)
    Bill Hughes (35:18.1)
    Dave Riingle (35:51.4)
    Bill Curtis (35:53.5)
    Mark Neidhold (37:34.6)
    Rick Focht (38:06.4)
    Scott May (38:12.7)
    Dan Robinson (38:31.8)
    Steve Kocsis (39:55.1)
    Dennis Weston (45:48.5)
    Steve White (DNF)
Women
    Janice Sheufelt (33:56.7)
    Jamie Bursell (35:00.1)
    Trena Irving (35:08.1)
    Melanie White (36:50.3)
    Kim Rivera (37:35.6)
    Amy Carroll (39:24.2)
    Cathy Tide (42:12.1)
    Ginger Blaisdell (46:19.7 )
Youth
    Jonathan Weston (48:38.8)
Stage 3 – 20K Time Trial
Men
    Casey Colton (18:09.1)
    Tracy Rivera (18:11.3)
    Dan Kelliher (18:11.3)
    Rob Welton (18:14.7)
    John Bursell (18:14.7)
    Robert Sowers (18:14.7)
    Phillip Moser (18:45.8)
    Mike McCann (19:21.1)
    Kevin Maier (19:51.0)
    Doug Woodby (21:01.6)
    Scott May (21:01.6)
    Rick Boston (21:10.1)
    Reed Stoops (21:43.5)
    Bill Curtis (23:13.0)
    Bill Hughes (23:20.8)
    Mark Neidhold (23:41.7)
    Dan Robinson (23:55.6)
    Rick Focht (24:13.0)
    Steve Kocsis (28:55.7)
Women
    Janice Sheufelt (20:45.8)
    Trina Irving (21:33.1)
    Jamie Bursell (23:28.3)
    Amy Carroll (23:46.9)
    Kim Rivera (25:41.6)
    Melanie White (26:17.2)
    Neri Dumayas (26:51.5)
    Cathy Tide (30:35.1))
    Ginger Blaisdell (35:49.4)
Youth
    Riley Moser (24:40.4)
Stage 4 – End of Road Race (RR) – Long Course
Men
    Kevin Maier (1:46:20)
    Tracy Rivera (1:46:20)
    Robert Welton (1:46:23)
    Dan Kelliher (1:47:01)
    John Bursell (1:47:08)
    Casey Colton (1:47:31)
    Mike McCann (1:47:34)
    Robert Sowers (1:47:40)
    Phillip Moser (1:48:54)
    Charlie Williams (1:54:19)
    Andrew Vermilyea (1:54:23)
    Reed Stoops (1:55:47)
    Dave Ringle (1:58:18)
    Dan Robinson (1:58:18)
Women
    Janice Sheufelt (1:55:47)
    Trina Irving (1:58:18)
    Jamie Bursell (2:13:25)
    Melanie White (2:17:51)
    Kim Rivera (2:17:51)
    Amy Carroll (2:17:51)
Stage 4 – End of Road Race (RR) – Short Course
Men
    Fritz Moser (0:59:00)
    Rick Boston (0:59:00)
    Bill Curtis (0:59:00)
    Scott May (0:59:04)
    Jim Sheufelt (1:00:16)
    Rick Focht (1:02:06)
    Mark Neidhold (1:02:06)
    Bill Hughes (1:03:03)
    Steve Kocsis (1:10:54)
Women
    Stephanie Walden (1:11:44)
    Lisa Warden (1:12:19)
    Cathy Tide (1:22:31)
    Ginger Blaisdell (1:23:51)
Youth
    Riley Moser (0:59:07)
Course: Eaglecrest Road Race
Date: 7/31/2011
Distance:
Overall Name Time
1 John Bursell 1:04:33
2 Cory Lockwood 1:04:40
3 Rob Welton 1:05:25
4 Scott May 1:11:01
5 Dan Robinson 1:11:30
6 Tommy Thompson 1:13:16
7 Tara Jeans 1:16:37
8 Joe Taber 1:17:36
9 Dave Ringle 1:17:37
10 Jamie Bursell 1:21:19
11 Amy Carroll 1:21:30
Course: Peterson Creek TT
Date: 4/29/2011
Distance: 10.2
Overall Name Time
1 Tracy Rivera 23:55
2 John Bursell 24:20:00
3 Kevin Sellars 24:49:00
4 Janice Sheufelt 26:48:00
5 Jim Ustasiewski 27:46:00
6 Dave Ringle 28:41:00
7 Janice Bursell 29:12:00
8 Melanie White 29:20:00
9 Jennifer Watson 34:05:00
10 Kim Rivera 34:21:00
11 Laurel Sheufelt 51:11:00